سوالات حقوقی

   

آقای مهدی سوالتان نامفهوم است اگر منظورتان پرداخت نفقه در ایام عده طلاق است جواب مثبت است.85

پاسخ :

     

نام :

 

با سلام و عرض خسته نباشید ( ابتداٌ تقاضا دارم در صورت امکان پاسخ را به ادرس ایمیل ارسال فرمائید) حضانت فرزند دختر در صورت جدایی والدین بعهده کدامیک از والدین می باشد. درصورتی که طلاق به صورت توافقی انجام پذیرد ایا پدر در کسب حضانت دختر خود به مشکلی برنخواهد خورد - پس از 6 سال زندگی مشترک در زمان متارکه آیا زنی که مدت تقریبی چهار سال شاغل بوده و درآمد خود را در زندگی مشترک هزینه ننموده است می تواند درخواست نیمی از دارائیهایی که پس از زندگی مشترک بدست آمده را نماید./

پرسش :

 

بر اساس آخرین اصلاح به عمل آمده در ماده 1169قانون مدنی حضانت طفل تا سن 7سالگی با مادر وسپس بر عهده پدر است.لیکن چنانچه طلاق به صورت توافقی صورت پذیرد حضانت طفل مطابق توافق زوجین خواهد بود ضمن آنکه چون حضانت تکلیف است نه حق .قابل اسقاط نبوده و طرفی که حضانت قانونا بر عهده اوست می تواند از توافق خود عدول نماید و حضانت طفل را مجددا بر عهده گیرد.تنصیف دارائی نیز دارای شرایط متعددی است که با تحقق جمیع آن شرایط زوجه پس از طلاق می تواند مطالبه نماید که بزودی در قسمت مقالات سایت توضیح داده خواهد شد.

پاسخ :

     

 

 

به نام او به یاد او به راه او
با عرض سلام به وکیل محترم
سوال بنده راجع به ماده 1085ق م است کهتمکین در چه زمانی محرز خواهد شد؟منظور بنده این است که اگر مهریه را قسطی کرده باشند به محض دریافت اولین قسط باید تمکین صورت گیرد یا اینکه تا در یافت کل مهر من میتوانم تمکین نکنم؟و در صورت وجود یک چنین زیر ماده ای(بند)سند ان کجاست وباید به چه مدرکی رجوع کرد؟با توجه به اینکه طرف بنده بعد از 4سال که در این مدت 3 بار دادخواست طلاق داده همینک به تقاضای تمکین رو اورده است و مهریه نیز پس از مدتها با معسر بودن وی قسطی شد ولی هنوز در حال حاضر نفقات معوقه را پرداخت نکرده است و احتمالا با این تقاضا هدفش پرداخت نکردن نفقه است چون تصور میکند که من از او تمکین نمیکنم لازم به ذکر است که تمام این مدت بنده برای به دست اوردن حق و حقوقم ابراز کرده ام که میخواهم با وی زندگی کنم ولی او نمیخاست .الان که به فکر بنده پی برده است میگو ید من نیز قصد ادامه زندگی دارم و تو باید با من زندگی کنی .که اکنون من از این هراس دارم که نتوانم به خوبی از پس این جنگ برایم .امید وارم که توانسته باشم سوالم رو خوب مطرح کنم وشما نیز به بنده کمکی نمایید.باتشکر

   

خواهر عزیز ماده 1085 بیانگر حق حبس زوجه است به این معنی که زوجه حق دارد ایفاء وظایف زناشوئی را منوط به دریافت مهریه نماید.وازاین حق یک بار وآنهم قبل از نزدیکی می تواند استفاده نماید مشروط بر اینکه مهر او حال باشد یعنی مهلتی برای پرداخت تعیین نشده و زوج عندالمطالبه مکلف به پرداخت باشد.بنا بر این چنانچه دادگاه اعسار وی را احراز نماید و مهلتی برای پرداخت مشخص نماید با پرداخت قسط اول حق حبس بدلیل موجل شدن مهر ساقط می گردد.مستند این موضوع در خود ماده مورد اشاره است.ضمنا این حق ارتباطی به نفقه ندارد.بهتر است به این جنگ با تدبیر خاتمه دهید بگونه ای که به آرامش وحقوقتان نیز برسید.

     

نام :

 

سلام
بنده12 سال قبل با خانمي ازدواج كردم بعد
ازعقد متوجه شدم خانم متاركه اي است وشوهرش
بعلت عنين بودن خوش وي را طلاق داده من نيز
ان زمان بعلت تفكرات گذشت درراه خدا مطلب را ناديده گرفتم اما حالا ايشان مرا خيلي ناراحت ميكند وهميشه از قوانين اسلام درمورد عدم وظيفه زن در قبال كارهاي خانه ونگهداري دوفرزندمان دم مي زند وحال خانه داري ندارد وچندين بار قهركرده رفته خانه مادرش كه با بدبختي برگرداندم
حالا ميخواهم به اين غائله پايان دهم كسي
كه براي خدا باهاش ازدواج كردم پدر من رادر اورده
سوال: مهريه را بعلت كلاه برداري ميتوانم ندهم
سوال:با توجه به اينكه ايشان كارمند است
واز وقت خانه ميزده وسركار ميرفته وتمام حقوق هايش را در بانك بلوكه كرده باز ميتواند ادعاي اجرت كار درخانه كند
خواهشمندم درصورت امكان فقط به ايميل ارسال كنيد
ارادتمند اصغري

پرسش :

 

اولا که موضوع کلاهبرداری نیست و چناچه موجبات فسخ نکاح وجود داشته باشد بدلیل اینکه مدت 12سال گذشته است و خیار فسخ فوری می باشد دیگر نمی توانید از آن استفاده کنید.بنابراین مهریه را باید پرداخت نمائید.درمورد سوال دوم دادگاه با رعایت جمیع شرایط و جاب نظر کارشناس متناسب با زحمات ایشان اقدام می نماید.

     

vqh

نام :

 

اینجانب به علل موجه می خواهم همسرم را طلاق بدهم که یکی از این موارد عدم تمکین مسرم می باشد .سوال بنده از جنابعالی این است که چه کار کنم که اینقدر به درازا نکشد و زودتر طلاق بدهم؟

 

دوست عزیز رسیدگی به دعاوی حقوقی مستلزم جری تشریفاتی است که بر اساس قانون آئین دادرسی مدنی الزامی و لازم الرعایه است بنا بر این انجام تشریفات قانونی از جمله ابلاغ وقت دادرسی.تعیین داور و رسیدگی به دلایل ومدارک و عنداللزوم استعلام از مراجع مربوطه فرصت و زمان زیادی می طلبد.تنها راهی که می توانید سریع به مقصود برسید طلاق توافقی است.85

       

باسلام وخسته نباشيد
اينجانب تقريبا حدود 5سال است كه با فرد بيكاري ازدواج كرده ام من خودم كارمند هستم ومهريه ام 101 سكه بهار آزادي عندالمطالبه است وبه هيچ وجه نمي تواند پرداخت كند حتي يك سكه .ودرضمن يك فرزند دختر 2 ساله دارم ويك خانه به نام خودم خريدم بخاط فحش وناسزا گويي وتهمت هاي بي مورد وآزار واذيت مي خواهم طلاق بگيرم وهم اكنون درخانه پدرم هستم لطفا درصورت امكان مرا راهنمايي كنيد ومراحل طلاق به شرط حضانت فرزندم را درصورت امكان توضيح دهيد .با تشكر فراوان منتظر كمك شما هستم


تاريخ 23/3/85
__________________________________________________

پرسش :

 

با اعتقاد به این که طلاق همیشه بعنوان آخرین راه حل باید مورد توجه باشد و قطعا نظر شما نیز همین بوده است لازم است بدانید در صورتیکه بتوانید موارد مذکور در سوالتان را در دادگاه ثابت نمائید علی الخصوص تهمت های ناروا را و همسرتان شروط مندرج در عقدنامه را امضاء نموده باشد با تحقق هر یک از آن شروط می توانید از وکالت اعطائی استفاده نموده و خود را مطلقه نمائید.اما حضانت فرزندتان تا 7 سالگی با شما خواهد بود وچنانچه بعد از 7سالگی فرزندتان عدم صلا حیت پدرش را ثابت نمائید از وی سلب صلاحیت خواهد شد.البته لازم است بدانید طرح دعوی طلاق صرفا توسط وکیل در محاکم پذیرفته می شود.الا طلاق توافقی که در صورت موافقت همسرتان با طلاق بدون اختیار وکیل می توانید اقدام کنید. با توجه به اینکه اقدام به طرح دعاوی خانوادگی اطلاعات زیادی می طلبددر صورت نیاز به راهنمائی بیشتر از طریق تلفن های سایت یا قسمت ارتباط با وکیل با ما تماس بگیرید .کلیه خدمات مشاوره رایگان می باشد.

پاسخ :

       

من خانمی هستم 27 ساله دارای یک فرزند پسر 2 ساله , از عید متوجه شدم که همسرم از همکارشان که بیوه می باشد خوشش آمده و صیغه کرده و مرا هم از منزل بیرون کرده و پسرم را به نزد همکارش که همان زن صیغه ای اومیباشد برده و به من گفته که دیگر ازتوبدم می آید و تکلیف خودت را بزودی روشن کن حالا من نمی دانم که چه کنم باتوجه به اینکه زندگی خودم رادوست داشته و حاضر به طلاق وجدایی نیستم خواهش می کنم مرا راهنمایی کنید.

 

خواهر عزیز اگر در تهران سکونت دارید با من تماس بگیرید تا حضورا در دفتر اینجانب صحبت کنیم اگر مشکلتان حل نشد توصیه می کنم از خدمات یک روانشناس حاذق استفاده نمائید.

     

س. س

نام :

 

سلام دختري 21 ساله هستم بكارت ندارم و مي خواهم ازدواج كنم آيا نداشتن بكارت از علل طلاق است؟
متشكرم

پرسش :

 

ظاهرا منظورتان علل فسخ نکاح است چون در مورد طلاق زوج می تواند بدون هیچگونه دلیلی همسر خویش را طلاق دهد.اما گر چه در قانون مدنی نداشتن بکارت صراحتا از موارد فسخ نکاح شمرده نشده است لیکن چنانچه زوجه نتواند اثبات نماید که قبل از عقد زوج را از این موضوع مطلع نموده است به استناد مفاد ماده 1128 قانون مدنی زوج حق فسخ نکاح را خواهد داشت.

پاسخ :

     

م

نام :

 


با سلام. من مي خواستم بپرسم آيا قانوني حين ازدواج دائم هست كه بعد از طلاق نصف اموال زوج كه بعد از ازدواج فراهم كرده به زوجه برسد؟ و پذيرش فانون اجباري است يا اختياري يعني اين قانون در سند ازدواج نوشته شده؟ اين به وصول مهريه مربوط مي شود يا علاوه بر آن است؟و همچنين اجراي اين قانون بعد از جدايي شرايط خاصي دارد مثل طلاق در صورت اعتياد زوج يا در صورت طلاق توافقي يا در خواست زوجه براي طلاق بي دليل نيز لازم الجراست؟
با تشكر

پرسش :

 

تنصیف دارائی زوج قانون نیست بلکه توافقی است میان زوجین که هنگام عقد ازدواج دائم زوج با امضاء شرایط ضمن عقد مندرج در نکاحنامه رسمی (قباله ازدواج)به زوجه وکالت بلا عزل می دهد تا در صورتیکه طلاق به درخواست زوجه نباشد و یا اینکه طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نباشد تا نصف دارائی موجود که در ایام زنا شوئی به دست آورده را به زوجه منتقل نماید.بنا بر این در صورت تحقق شرایط مذکور با دادخواست زوجه دادگاه حکم به تنصیف دارائی صادر خواهد نمود.وموضوع ارتباطی به مهریه ندارد.در صورت درخواست بدون دلیل یا توافقی منتفی است.4/

پاسخ :

     

مريم

نام :

 

سلام
در سند ازدواج من درج شده است كه "زوج به زوجه وكالت بلاعزل داد به شرح بالا كه هر گاه بخواهد و بهر طريق كه مايل باشد و به هر نوع طلاق كه بخواهد طبق مقررات خود را مطلقه كند"
ايا من ميتوانم بدون مراجعه به دادگاه به محضر بروم وطلاق بگيرم؟چه مداركي بايد ببرم؟ و چقدر زمان ميبرد؟متشكرم

پرسش :

 

خیر دفاترطلاق چنین اختیاری ندارند شما باید از طریق دادگاه با وکالتی که دارید اقدام نمائید و با توجه به الزامی شدن حضور وکیل در غالب دعاوی دادخواست شما باید توسط وکیل به دادگاه ارائه گردد. مدارک طلاق عبارتند از اصل وتصاویر عقدنامه .شناسنامه و وکالتنامه وکیل

پاسخ :

     

نام :

 

ضمن عرض سلام و سپاس فراوان از امکانی که فراهم آورده اید. سوال بنده در مورد زنی می باشد که در زمانی که به دلیل عدم تمکین در منزل پدر خود بسر می برد، بدون اجازه از شوهر به منزل پدر شوهر مراجعه کرده و تقریبا هشتاد درصد از اثاثیه منزل ( که به دلیل عدم حضور در کشور به امانت بوده ) را به منزل پدر خود برده آیا شوهر پس از بازگشت به کشور می تواند از این زن و برادرش بعنوان معاونت در این امر شکایت نماید. آیا حکم خاصی در اینگونه موارد از سوی دادگاه صادر می شود و یا در هنگام تنظیم دادخواست طلاق تاثیری در محکومیت زن دارد. مجددا از زحمات جنابعالی تشکر می کنم.

پرسش :

 

ما هم از توجه شما به زحمات همکاران در سایت وکالت سپاسگذاریم.اما در مورد سوالتان لازم است بدانید انتقال اثاثیه(استرداد جهیزیه)ضرورتا با اجازه و موافقت زوج نخواهد بود در مواردی که زوج حضور ندارد یا اجازه نمی دهد زوجه از طریق دادگاه می تواند اقدام نماید که با سپردن خسارت احتمالی این امر به سرعت محقق خواهد شد ضمنا آنگونه که از سوال شما مشخص است انتقال اثاثیه به زور و مخفیانه نبوده است لیکن چنانچه در استرداد جهیزیه مشخص شود ایشان اموال شما را نیز برده است ضامن و اگر به ضرر شما تصرفی نماید قابل تعقیب خواهد بود. این موضوع تاثیری در طلاق ندارد.

پاسخ :

     

نام :

 

سلام
من ۲۳ سال دارم. يکسال و ۱۰ ماه است که با مردي ازدواج کردم اما اين مرد از هيچ نظر با من تفاهم ندارد. تازه گيها هم به مواد مخدر روي آورده . به دليل بي تفاوتي هايي که در زندگي به من داشت. من پناه آوردم به يکي از دوستانم.و هميشه براي او درد و دل ميکردم. من تهران هستم و او شيراز. شوهرم بي خبر است. چون من برايش ارزشي نداشتم او را در جريان بگذارم. حالا به دلايلي من درخواست طلاق کرده ام.شوهرم شماره دوست من را پيدا کرده و تهمت ميزند که تو با برادر اين دختر رابطه داري و براي همين ميخواهي از من جدا شوي . آيا او ميتواند اين تهمت را ثابت کند؟ چون الان موبايل دوستم هم دست برادرش هست. من هم ميترسم آبرويم پيش آنها برود. آيا با داشتن شماره و تهمت زدن به من ميتواند ثابت کند؟ قانون چه ميگويد؟ نبايد مدرک داشته باشد؟

پرسش :

 

خواهر عزیز ظاهرا مرتکب اشتباه شده ای .اما صرف مکالمه تلفنی دلیل رابطه نامشروع نیست .برای راهنمائی دقیقتر نیاز به اطلاعات بیشتر دارم با من تماس بگیرید.

پاسخ :

     

نام :

 

با سلام اگر ممکن است جواب را فقط به پست الکترونيکي بفرستيد. بنده يک وکالتنامه بلاعزل و بدون قيد و شرط از همسرم دارم که هر زمان خواستم بتوانم خود را مطلقه نمايم. يک مشاوره حقوقي کردم وکيل گفت که من با داشتن اين وکالتنامه بايد از جانب همسرم يک وکيل براي اجراي طلاف بگيرم چون همسرم راضي به طلاف نيست. من ميخواهم مهريه خود را نيز بگيرم چطور ميتوانم آيا ميتوانم همزمان با طلاق دادخواست گرفتن مهريه را هم بدهم. ضمنا بفرماييد حق الوکاله معمول اين مورد چقدر است . با تشکر فراوان

پرسش :

 

خانم زندی سلام با تائید صحبت همکارم در مورد سوالتان باید گفت بله همزمان قابل اقدام خواهد بود .تعرفه وکالت در دعوی طلاق براساس توافق انجام می شود از 7میلیون ریال تا 30ریال به صورت معمول ودر دعاوی مالی مثل مهریه تعرفه وکلای پایه یک و دو متفاوت خواهد بود بین 4%تا7% .اگر تمایل داشتید به صورت تلفنی اطلاعات دقیق تر در اختیار تان قرار خواهم داد.

پاسخ :

     

نام :

 

من جواني هستم ۲۵ ساله دو سوال
۱- من در ۲ سال پيش با دختر با ۱۳۶۴ نيم سکه مهريه ازدواج نمودم که متا سفانه بعد از مدتي حدود ۶ ماه او ترک زندگي نمود البته ما نامزد بوديم متاسفانه با توجه به اينکه من با پدر نامبرده شريک کاري بودم پدرش هم اموال من که با اعتماد به ايشان داده بودم غصب نمود و دختر هم مي گويند چون به منزل نيامده شامل تميکن نميشود ولي ايشان بکارت ندارند .
حال دادگاه مهريه ايشان را قبول نموده است و من هم که حالا جواني بيکار هستم و اموالم توسط پدر نامبرده غصب شده در م رحله اعسار هستم و دادگاه هم حکم به اقساط نيم سکه در هر دو ماه داده است که متاسفانه در تجديد نظر اين رقم به هر دو ماه يک ونيم سکه تمام تغيير پيدا کرد در حالي که اعسار من ثابت شده است مگر ميشود که مبلغ بيشتر شود . بعد اگر اينجاني مهريه را در ابتداي هر قسط پداخت نکنم آيا حکم جلب بر تمام مهريه صادر خواهد شد و چگونه است ادامه شرايط حال اينکه دختر اعلام نموده است که تا پايان مهريه خود حاضر به زندگي نيست و در ضمن هم طلاق خود ررا هم نمي خواهد آيا در اين هنگام دادگاه نمي تواند راي طلاق صادر کند در حالي که ۲۲۰ سال مهريه بطول خواهد کشيد . ايا دختر مشمول نفقه خواهد شد . تکليف من در اين ۲۲۰ سال چيست ؟؟؟
ايا قانون از کشور ما رخت بر بسته است ؟؟؟ و دختري که در قبال هيچ و پوچ صاحب ۱۳۶۴ نيم سکه شده و حتي حاضر به زندگي نيست و بعد هم حالا ۲ سال است که فارغ البال به کارهاي شخصي و در منزل پدر خود سکونت دارد نميتوان کاري نمود .
آيا ايشان بدون رضايت من قادر به درس خواندن و دانشجو شدن هستن ؟؟
آيا مرض سنگ کليه که درايشان بصورت ارثي وجود داشته و در هنگام عقد گفته نشده و در حالي که در طول مدت زمان من ۷۰۰ هزار براي علاج خرج کردم باعث طلاق يا فسخ نکاح نيست ؟؟
اموال و دارايي من از جمله طلا و ساير موالم را هم دادگاه نظر داده است که بايد پس بدهد که متاسفانه در مرحله حکم اجرا دختر خانم اعلام نموده که من همه حکمه را الکي امضا ميکردم اين در حالي است که قبل از آن اعلانمود است که هديه را پس نميدهم تکليف آنها چيست آنها را پدر خودم خريده است و فاکتور ها هم به نام ايشان است .
۲-من با پدر نامبرده بصورت توافقي و شفاهي به شراکت روي اورديم که متاسفانه بعد از برهم خوردن روابط همه داراي من در دست ايشان ماند و حالا که من با کشيدن چک و وام هاي فراوان از بانکها به سر رسيد وام رسيده ام بانک آنها را از من طلب نموده است در حالي است که در بانک ضامن من نيز پدر دختر است او حالا تمام اموال خود را قبل از اجرا گذاشتن بانک بنام زن يا اقوام يا فروخته و با اعلام اينکه معسر است با شهادت ۳ نفر اعسار داده است اين در حالي است که در ان هنگام بانک ايشان را بعنوان ضامن معتبر قبول کرده و در آن موقع اموال داشته است و ايشان سرقفلي را که بصورت شراکت داشته است کپي ان را با جواز کسب سه ساله در بانک گرو گذاشته است حال تکليف بانک و وام هاي معوق چيست ؟ مگر نه انکه بايد از ضامن بگيرند ؟ حالا تکليف اين موضوع چه خواهد شد
من معسر
او هم معسر پس آخر پول بانک را کي بايد بدهد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون از شما .
با اينکه سوالات گوناگون دار ولي باشد تا بعد .

پرسش :

 

دوست عزیز پاسخ به این همه سوال حداقل 2 جلسه مشاوره لازم دارد در مجموع مشکل شما چندان هم عجیب و پیچیده نیست لطفا با تعیین وقت حضورا مراجعه نمائید.

پاسخ :

     

 

نام :

 

با سلام دو سوال از خدمت شما سروران زحمتكش و عزيز داشتم.
1-آيا شوهري كه مهريه را پرداخت نموده مي تواند بدون اجازه ي همسرش كه هنوز عقد دائمي دارد زن ديگري را بگيرد؟
2-آيا اين مرد مي تواند بدون حضور همسر ش در دفتر طلاق صيغه ي طلاق را جاري كند؟

پرسش :

 

در مورد سوال اول خیر چنین حقی ندارد در مورد سوال دوم نیز بدون رای قطعی دادگاه نمی تواند اما چنانچه دادگاه گواهی عدم امکان سازش و طلاق صادر کرده باشد و قطعی شده باشد میتواند.

پاسخ :

     

نام :

 

ایا مردی که وکالت طلاق بلا عذل به زنش میدهد میتواند وکالت را باطل کند

پرسش :

 

ماده ۶۷۹ ق . م مقرر مي دارد ( موكل مي تواند هر وقت بخواهد وكيل را عزل كند مگر اينكه وكالت وكيل يا عدم عزل در ضمن عقد لازمي شرط شده است )البته در صورتیکه موکل ثابت نماید عقد لازم موضوع وکالت بلاعزل وجود خارجی نداشته است از طریق دادگاه می تواند وکالت مذکور را باطل کند .جهت اطلاع بیشتر می توانید مقاله وکالت بلاعزل در قسمت مقالات سایت را مطالعه کنید .

پاسخ :

     

 

نام :

 

ضمن عرض خسته نباشيد
در صورت اخذ وکيل جهت طلاق دادن زن در ايران آيا مرد مي تواند در هيچ مرحلي از دادرسي در ايران حضور نداشته باشد و تمام امور را به وکيل خود محول کند.آيا زني که در مدت زندگي مشترک خود شاغل بوده و درآمد خود را در زندگي هزينه نکرده نيز مي تواند مدعي جهت تنصيف دارايي مرد باشد.در گذشته در قسمت پاسخ به سوال يکي از دوستان وعده مقاله اي درخصوص تنصيف دارايي داده بوديد ولي هنوز در قسمت مقالات درج نشده اگر امکان دارد بدليل اينکه در خارج از کشور به راحتي دسترسي به قوانين وجود ندارد خواهشمندم آدرس سايتي را معرفي نماييد تا از آن طريق به نحوه برخورد قاضي با اين مسئله أشنايي بيشتري پیدا کنیم./

/ 0 نظر / 20 بازدید